Éttermi ételek megfejtve: Ezekre ügyelj, ha étteremben eszel diétád ideje alatt!

Fogyókúra alatt vagy valamilyen egészségesebb étrend hétköznapi követése mellett kissé félve léphetünk be az étterem ajtaján. „Vajon lehet nekem ezt?”, „Nem is szabadna itt lennem” és hasonló gondolatok cikáznak ilyenkor azoknak a fejében, akik próbálnak tartózkodni minden kérdéses tartalmú és jellegű ételtől…

 

 

…Nem is csoda, hiszen az étteremben – hacsak nem kérdezzük meg a pincért – sokszor rejtély lehet, hogy mit is takar egy-egy étel, és nem tartalmaz-e olyan dolgot, amit diétánk nem engedne meg.

Lássuk, hogy mik azok a tévedések, amik a legtöbb embert félrevezetik, és hogy miként előzzük meg a rossz választásokat!

Összegyűjtöttünk most azonban néhány pontot, “jó tanácsot”, amelyet ha rendelésednél figyelembe veszel diétás étrended mellett sem kell lemondanod az éttermekről!

„Ami zöldséges, az csak jó lehet” – a leggyakoribb tévedés az éttermi fogások esetében

Egy rendkívül gyakori tévedés – sok zöldséges ételhez extra zsírokat adnak az íz fokozása céljából. A különböző technikákkal (mázolás, sauté, ropogósra sütés) készített zöldségek sokat veszítenek egészséges jellegükből, ugyanis ezek gyakran valamilyen olajat vagy vajat tartalmaznak. Ez pedig egyenesen arányos a bevitt kalóriák mennyiségével is.

 

Helyette

A párolt zöldségek vagy saláták sokkal jobb választásnak számítanak, ha zöldségeket szeretnénk fogyasztani. Érdemes továbbá megkérdezni, hogy a köreteket kérhetjük-e sültkrumpli nélkül, illetve a párolt zöldségeket hozzáadott olaj és vaj nélkül. Nálunk, a Városligetben vendégeink régi nagy kedvence a Liget saláta, amelyet önmagában, csirkével vagy szezonálisan grillezett sajttal vagy hallal is kérhetsz. Tuti választás, ha kímélő menüt keresel a nap bármely szakaszában!

 

„Majd a salátakúra lefogyaszt” – becsapós kérdés!

Sokan automatikusan a salátákat választják, amikor éppen diétáznak, vagy csak próbálnak figyelni az alakjukra. Ez egy teljesen logikus döntés, hiszen a saláták jó adag rostokat és tápanyagokat tartalmazó zöldségekből készítik. Ez azonban nem minden esetben van így. A híres Cézár saláta például sokkal több zsírt tartalmaz, mint amennyit az ember egy salátától elvárna, ezért pedig első sorban a krutonok (pirított kenyérkockák) felelősek, ahogy a különböző szószok sem épp a fogyókúra barátai.

 

Helyette

Babsaláta, garden saláta, görög saláta – ezek mind sokkal egészségesebb alternatívák a legtöbb hagyományos „egészséges” saláta helyére. A nagyon szigorú diétát követők tartózkodjanak a görög salátában található Feta sajttól. Ne féljünk továbbá egyéni módosításokat igényelni a salátánkba, amikor megrendeljük őket (miután kihozták, már nem igazán illik). Öntetnek pedig felejtsük el a szószokat – a citromolaj és az ecet az okos választások. Itt a Városligetben nem is igazán dolgozunk hízlaló szószokkal, hiszen ezek eltakarhatják az étel valódi ízét. Minőségi balzsamecettel, vagy Pödör olajokkal azonban annál inkább!

 

„Amit vegetáriánusként reklámoznak, az rossz nem lehet”

Nem csak a saláták hordoznak magukban „hamis” reklámokat, sok vegetáriánus fogás sem automatikusan egészséges. Ennek az az oka, hogy viszonylag kevés fehérjét tartalmaznak, így nem kifejezetten számítanak laktatónak. Mi a végeredmény? Sokkal többet eszünk, mint amennyire valóban szükségünk lenne – és szinte biztos, hogy a desszert lap után is kapva kapunk majd. Más fogások, például a sajtos „vegetáriánus lasagne” túl sok zsírt tartalmaznak, vagy nem igazán egészséges főzési és sütési eljárásokkal készülnek.

 

Helyette

Ha igazán egészséges vegetáriánus ételeket szeretnénk fogyasztani egy étteremben, akkor forduljunk a hüvelyesek irányába – csicseriborsó, babok, lencsék. Ezek egyszerre tartalmaznak egy jó adag fehérjét és rostot is. A sajtos szószokkal teleöntött „vegetáriánus” tésztákhoz pedig kérjünk inkább paradicsomszószt, és általánosságban kerüljük a sajtokban gazdag (tehát zsíros) fogásokat a fogyókúra ideje alatt az éttermekben is.

 

 

Mi is a helyzet azokkal a szénhidrátokkal?

Itt két nagy csapdába is beleeshetnek azok, akik nem vigyáznak. Az egyik: a szénhidrátok teljes mellőzése, ami a desszertek túladagolásához vezethet. A másik buktató a rossz szénhidrátok túlzott fogyasztása lehet. Könnyű lehet kenyérrel jól lakni, amíg a fogásra várunk, és ezt később a legtöbben meg sem próbálják ellensúlyozni.

 

Diéta ideje alatt az étteremben is érdemes a burgonyaköret helyett mást kérni. A kevesebb kalóriát tartalmazó, alacsonyabb glikémiás indexű ételekkel könnyebben jól lakhatunk és ez az érzés tovább is marad meg.

 

Helyette

Próbáljunk ne a kenyérrel jól lakni az étkezés előtt (bár kétség kívül nehéz ellenállni finom házi kenyerünknek… 🙂 )– inkább rendeljünk helyette egy főétel méretű tésztát. Figyeljünk oda továbbá, hogy mely fogások milyen minőségű és mennyiségű szénhidrátot tartalmazhatnak és az alapján osszuk be az adagokat – érdemes előre tájékozódni, és akár fél adagot rendelni. A hasábburgonya vagy krumplipüré helyett válasszunk inkább édes vagy héjában sült krumplit. Ha kérdésed van az ételek összetételét illetően, felszolgáló csapatunk áll rendelkezésedre rendelésedkor!

 

„Vacsora előtt koplalni kell”

Soha ne éheztessük magunkat egy éttermi látogatás előtt. Ez csak tovább fokozza a túlzott kenyérfogyasztás veszélyét, amit már az előző pontban megemlítettünk. A fogásra éhesen várva észre sem vesszük, hogy elfogyasztottunk egy-két szelet kenyeret. A probléma abból adódik, hogy a vacsora közben fogyasztott mennyiséget általában nem a korábban megevett ételekhez igazítjuk.

 

Helyette

Próbáljuk kordában tartani étvágyunkat egy kis glikémiás indexű fehérjeszelettel vagy egy kevés joghurttal. Az étterembe érve ne feledkezzünk meg arról, hogy habár az olívaolaj többnyire egészséges zsírokat tartalmaz, a kalóriáktól sem mentes. Tartózkodjunk az olívaolajos kenyér, mint előétel túlzott fogyasztásától.

 

 

„A hallal nem lehet mellé nyúlni”

A legtöbb diéta legalább heti rendszerességgel javasolja valamilyen halétel fogyasztását, a bennük található omega-3 zsírsavak miatt, amiknek számos jótékony egészségügyi hatását igazolták már. A legtöbben nem biztosak benne, hogy hogyan is érdemes elkészíteni a halat, ezért gyakrabban rendelnek belőlük az éttermekben.

 

A halételek esetén a vajas szószokra és az olajban sütött fogások jelentik a problémát. A krumplival vagy majonézzel fogyasztott halételek valójában egészséges finomságoknak álcázott kalóriafalatkák.

 

Helyette

A párolt vagy grillezett halas fogások sokkal jobb alternatívák. A halas carpaccio vagy a ceviche kifejezetten könnyű fogások lehetnek, ezért érdemes egy kis extra salátával vagy párolt zöldséggel fogyasztani őket. A szószokról előre érdeklődjünk a pincérnél és kérjünk helyettük valami egészségesebbet, ha lehetséges.